Z dniem 1 stycznia 2020r. D&D sp. z o.o. wycofuje się z produkcji fotoalbumów oferowanych na stronie fotobook.pl
Po tej dacie zamawianie albumów nie będzie możliwe.
Zapraszamy do skorzystania z naszej pozostałej oferty na stronie www.PrintNet.plTips & Triks

1. O co chodzi z tymi trybami pracy?

P jak Prosty – nic nie możemy, poza dodaniem tekstu
K jak Kreatywny – możemy wszystko w ramach jednego motywu
D jak Dowolny – możemy wszystko niezależnie od motywu.

Prosty - program ułoży kompozycję albumu w ramach wybranego motywu i wypełni go zdjęciami. W kilka minut album gotowy. Jeśli jednak coś się nam nie spodoba, to w każdym momencie możemy zmienić tryb pracy i tym samym zwiększać swoje możliwości ingerencji w powstały plik.

Kreatywny - program ułoży kompozycję albumu w ramach wybranego motywu i wypełni go zdjęciami. Nie zmieniając trybu możesz zmieniać tła, układy stron, elementów na stronach w ramach jednego, wybranego motywu.

Dowolny - program ułoży kompozycję albumu w ramach wybranego motywu i wypełni go zdjęciami. Nie zmieniając trybu możesz zmieniać tła, układy stron, elementów na stronach wykorzystując wszystkie dostępne w programie zasoby ze wszystkich motywów.


2. Gdzie to zdjęcie na tło?

My znamy dwa sposoby:

Uwaga! Pamiętaj to działa tylko w trybie kreatywnym i dowolnym!

  • Można użyć zdjęcia na tło zarówno pojedynczej, jak i wszystkich stron albumu.
    W menu bocznym, wejdź w zakładkę Strony. Wybierz sekcję "Opcje tła". Przewiń do Zdjęcia na tło. Znajdź zdjęcie, które chcesz umieścić na tło. Kliknij na nie. Pojawi się okno wyboru – wybierz jedną z dostępnych opcji i gotowe.
  • Można użyć zdjęcia na tło pojedynczej strony lub rozkładówki.
    Z menu dolnego wybierz zakładkę Zdjęcia. Znajdź zdjęcie, które chcesz umieścić na tło. Najedź na nie. W lewym dolnym rogu podświetli się ikona lupy. Kliknij na nią. Pojawi się okno wyboru z trzema ikonami albumu – wybierz swoją opcję (strona prawa/lewa/obie) i gotowe.


3. A jak skakać pomiędzy motywami, by móc wykorzystać wszystkie dostępne w programie zasoby?

Najważniejsze – jest to możliwe tylko przy pracy w trybie dowolnym!

Zmień tryb na dowolny. W menu bocznym, na samej górze, pojawi się nowe rozwijane pole motywów. Po kliknięciu rozwinie sie lista motywów. Teraz możesz wybrać motyw, z którego chcesz dodać tło, ramkę, lub inny element.

4. Ile ja mam zdjęć? Jak się w nich odszukiwać?

W pasku dolnym, zakładka zdjęcia, znajdziesz dwie funkcje: "Dwa rzędy" i "Ukryj wykorzystane".

Szczególnie pomocna jest ta druga opcja. Po jej włączeniu już nie trzeba pamiętać, co było użyte i jest coraz to mniej zdjęć do przeglądania.

Wskazówka: jeśli chcesz podzielić swój album na x działów (tematów), wgrywaj zdjęcia folderami tematycznymi. Po kilka/kilkanaście zdjęć. Rozłóż. Usuń niewykorzystane. I wgraj kolejne. Z opcją Ukryj wykorzystane zarządzasz zdjęciami bez problemu.

5. Zamiana miejscami stron, jak to zrobić?

W pasku dolnym, wybierz zakładkę Strony. Na pasku wyświetlą się wszystkie rozkładówki. Znajdź rozkładówkę, którą chcesz przestawić miejscami. Najedź na nią i przesuń na pasku w docelowe miejsce.

Chcesz przestawić pojedynczą stronę? Żaden problem
Postępowanie, jak przy przestawianiu rozkładówek. Przed przesunięciem należy włączyć w pasku dolnym menu „tryb pojedynczych stron”. W ten sam sposób można przestawić stronę pierwszą i ostatnią, które są pojedynczymi stronami i nie można ich przestawić w trybie wyświetlania rozkładówek.

Uwaga! Opcja ta nie jest działa w przypadku albumów LUX, rozkładanych na płasko, gdzie nie ma możliwości podziału rozkładówki na pojedyncze strony.

6. Na skróty ze skrótami

Skróty klawiaturowe – Kopiuj/wklej – Ctrl-C / Ctrl-V działają i ułatwiają pracę. Można tak skopiować pole zdjęciowe, ramkę, każdy dodany element.

7. Wskazówka dla wymagających – wyrównaj!
Tworzysz swój układ strony, chcesz mieć pewność, że zdjęcia są w linii… wyrównaj je.

Zaznacz dwa lub kilka zdjęć, które chcesz wyrównać. (przytrzymaj klawisz Ctrl i klikaj na kolejne elementy) Wyświetlą się ikony „równania” do dołu/góry/prawego i lewego boku. Wybierz dla siebie właściwą. W tym miejscu też można zgrupować kilka zdjęć i/lub elementów. Aby rozgrupować, należy w palecie edycji zdjęcia wybrać Edytuj grupę i wybrać ikonę Rozgrupuj.